FA20X7R2A225KRU00
DigiKey Part Number
445-181119-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA20X7R2A225KRU00
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
2.2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA20X7R2A225KRU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)