FA20C0G2W223JNU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.022 µF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FA20C0G2W223JNU00
DigiKey Part Number
FA20C0G2W223JNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA20C0G2W223JNU00
Description
CAP CER 0.022UF 450V C0G RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA20C0G2W223JNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)