FA18X8R1H682KNU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 2 000
Datasheet
6800 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R Radial
FA18X8R1H682KNU06
DigiKey Part Number
FA18X8R1H682KNU06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA18X8R1H682KNU06
Description
CAP CER 6800PF 50V X8R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA18X8R1H682KNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C