FA18X7R2A102KNU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 273
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 2 020
Datasheet
Similar
In Stock: 236
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA18X7R2A102KNU06
DigiKey Part Number
FA18X7R2A102KNU06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA18X7R2A102KNU06
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA18X7R2A102KNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)