FA18X7R1H473KNU06
DigiKey Part Number
445-180552-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180552-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA18X7R1H473KNU06
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA18X7R1H473KNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)