EV1525-0800-25A
DigiKey Part Number
445-EV1525-0800-25A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EV1525-0800-25A
Description
EVAL BOARD FOR FS1525
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FS1525 µPOL™ 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
25A
Manufacturer
TDK
Voltage - Input
12V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Bulk
Frequency - Switching
625kHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
FS1525
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
0.8V