EDLC262520-501-2F-40
DigiKey Part Number
445-EDLC262520-501-2F-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDLC262520-501-2F-40
Description
CAP 500MF 4.2V LOW HEIGHT
Customer Reference
Detailed Description
500 mF (EDLC) Supercapacitor 4.2 V 3-SMD, Flat Leads
Category
Mounting Type
Surface Mount
Manufacturer
TDK
Package / Case
3-SMD, Flat Leads
Series
Lead Spacing
0.246" (6.25mm)
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.024" L x 0.787" W (26.00mm x 20.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.106" (2.70mm)
Capacitance
500 mF
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Voltage - Rated
4.2 V