CLF6045NIT-100M-D
DigiKey Part Number
445-CLF6045NIT-100M-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-CLF6045NIT-100M-DCT-ND - Cut Tape (CT)
445-CLF6045NIT-100M-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF6045NIT-100M-D
Description
FIXED IND 10UH 2.1A 42 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.1 A 42mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CLF6045NIT-100M-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.1A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
42mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)