CKG45KX7R2A105M290JJ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 24 141
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
1 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R SMD, J-Lead
CKG45KX7R2A105M290JJ
DigiKey Part Number
445-10360-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKG45KX7R2A105M290JJ
Description
CAP CER 1UF 100V X7R SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CKG45KX7R2A105M290JJ Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
SMD, J-Lead
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)