CGA5L1C0G2A104J160AE
DigiKey Part Number
445-175707-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-175707-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175707-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA5L1C0G2A104J160AE
Description
CAP CER 0.1UF 100V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGA5L1C0G2A104J160AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)