CGA5F1X7S3A102K085AE
DigiKey Part Number
445-13165-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13165-1-ND - Cut Tape (CT)
445-13165-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA5F1X7S3A102K085AE
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7S 1206
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7S 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGA5F1X7S3A102K085AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)