CGA4C4C0G2W271J060AA
DigiKey Part Number
445-15542-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-15542-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA4C4C0G2W271J060AA
Description
CAP CER 270PF 450V C0G 0805
Customer Reference
Detailed Description
270 pF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGA4C4C0G2W271J060AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)