CGA2B2NP01H020C050BA
DigiKey Part Number
445-12133-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-12133-1-ND - Cut Tape (CT)
445-12133-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA2B2NP01H020C050BA
Description
CAP CER 2PF 50V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CGA2B2NP01H020C050BA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Temperature
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)