CGA2B1X5R1C224K050EC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CGA2B1X5R1C224K050EC |
Description | AUTOMOTIVE GRADE,0402,X5R,16V,0. |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Mfr | Features Low ESL |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) |