CD45-B2GA151K-VKA
DigiKey Part Number
445-CD45-B2GA151K-VKACT-ND - Cut Tape (CT)
445-CD45-B2GA151K-VKATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD45-B2GA151K-VKA
Description
CAP CER 150PF 440VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±10% 440VAC Ceramic Capacitor B Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD45-B2GA151K-VKA Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C