C3216X7T2J473K160AC
DigiKey Part Number
445-7763-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7763-1-ND - Cut Tape (CT)
445-7763-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X7T2J473K160AC
Description
CAP CER 0.047UF 630V X7T 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7T 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C3216X7T2J473K160AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)