C3216X7R1V685M160AC
DigiKey Part Number
445-14809-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14809-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14809-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X7R1V685M160AC
Description
CAP CER 6.8UF 35V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF ±20% 35V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C3216X7R1V685M160AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)