C3216X6S0G476M160AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1 881
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 32 215
Datasheet
Upgrade
Taiyo Yuden
47 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X6S 1206 (3216 Metric)
C3216X6S0G476M160AC
DigiKey Part Number
445-14745-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X6S0G476M160AC
Description
CAP CER 47UF 4V X6S 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C3216X6S0G476M160AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)