C3216X5R2E104M160AA
DigiKey Part Number
445-14718-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14718-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14718-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X5R2E104M160AA
Description
CAP CER 0.1UF 250V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C3216X5R2E104M160AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)