C3216X5R1V335M160AB
DigiKey Part Number
445-14698-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14698-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14698-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X5R1V335M160AB
Description
CAP CER 3.3UF 35V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF ±20% 35V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C3216X5R1V335M160AB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)