C3216X5R1H106K160DB
DigiKey Part Number
445-C3216X5R1H106K160DBCT-ND - Cut Tape (CT)
445-C3216X5R1H106K160DBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X5R1H106K160DB
Description
COMMERCIAL GRADE,MLCC,1206,X5R,5
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)