C2012Y5V1H104Z/0.85 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 164 952
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 133 642
Datasheet
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
0.1 µF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric)
C2012Y5V1H104Z/0.85
DigiKey Part Number
445-7680-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012Y5V1H104Z/0.85
Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012Y5V1H104Z/0.85 Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)