C2012X7R1H224K125AE
DigiKey Part Number
445-173627-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173627-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173627-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X7R1H224K125AE
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C2012X7R1H224K125AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)