C2012X5R1E106K125DB
DigiKey Part Number
445-C2012X5R1E106K125DBCT-ND - Cut Tape (CT)
445-C2012X5R1E106K125DBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X5R1E106K125DB
Description
COMMERCIAL GRADE,MLCC,0805,X5R,2
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)