C1608X7S0J225M080AB
DigiKey Part Number
445-14249-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14249-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14249-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7S0J225M080AB
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X7S 0603
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608X7S0J225M080AB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)