C1608X7R1C104K/10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 1 000 765
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 688 108
Datasheet
Direct
Walsin Technology Corporation
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C1608X7R1C104K/10
DigiKey Part Number
C1608X7R1C104K/10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R1C104K/10
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608X7R1C104K/10 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)