C1608X5R2A223K080AA
DigiKey Part Number
445-14183-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14183-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14183-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X5R2A223K080AA
Description
CAP CER 0.022UF 100V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1608X5R2A223K080AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)