C1608X5R1E474K080AC
DigiKey Part Number
445-5144-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-5144-1-ND - Cut Tape (CT)
445-5144-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X5R1E474K080AC
Description
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1608X5R1E474K080AC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)