C1608X5R0J105K/10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 339 697
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 281 263
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
Murata Electronics
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
C1608X5R0J105K/10
DigiKey Part Number
C1608X5R0J105K/10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X5R0J105K/10
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608X5R0J105K/10 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)