C1608C0G1H680J/10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 912
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 7 821
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 57
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
KEMET
KEMET
68 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
C1608C0G1H680J/10
DigiKey Part Number
C1608C0G1H680J/10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608C0G1H680J/10
Description
CAP CER 68PF 50V C0G 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608C0G1H680J/10 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)