C1608C0G1H272J080AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 7 909
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 7 382
Datasheet
Direct
KEMET
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 199
Upgrade
KEMET
2700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
C Series 0603(1608 Metric) 9
C1608C0G1H272J080AA
DigiKey Part Number
445-2669-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-2669-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608C0G1H272J080AA
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608C0G1H272J080AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)