C1005X8R1H472M050BA
DigiKey Part Number
445-13954-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13954-1-ND - Cut Tape (CT)
445-13954-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X8R1H472M050BA
Description
CAP CER 4700PF 50V X8R 0402
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 50V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C1005X8R1H472M050BA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Temperature
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)