C1005X6S1A155K050BC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C1005X6S1A155K050BC |
Description | CAP CER 1.5UF 10V X6S 0402 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.5 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C1005X6S1A155K050BC Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Features Low ESL |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Not For New Designs | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.024" (0.60mm) |