C1005X5R1C105K050BC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1 457 953
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 414 479
Datasheet
Similar
Direct
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Upgrade
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
0402 (1005 Metric)
C1005X5R1C105K050BC
DigiKey Part Number
445-4978-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X5R1C105K050BC
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005X5R1C105K050BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)