C1005C0G1H1R5C050BA
DigiKey Part Number
445-4859-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-4859-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005C0G1H1R5C050BA
Description
CAP CER 1.5PF 50V C0G 0402
Customer Reference
Detailed Description
1.5 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C1005C0G1H1R5C050BA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)