C0816X7R0J224M050AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
In Stock: 80
Upgrade
Upgrade
YAGEO
0.22 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0306 (0816 Metric)
C0816X7R0J224M050AC
DigiKey Part Number
445-13754-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0816X7R0J224M050AC
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X7R 0306
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0816X7R0J224M050AC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)