C0603C0G1E0R8W is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 351
Datasheet
0.8 pF ±0.05pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
C0603C0G1E0R8W
DigiKey Part Number
445-7213-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C0G1E0R8W
Description
CAP CER 0.8PF 25V C0G 0201
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0603C0G1E0R8W Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±0.05pF
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)