C0402C0G1C070D020BC
DigiKey Part Number
445-5464-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-5464-1-ND - Cut Tape (CT)
445-5464-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C0G1C070D020BC
Description
CAP CER 7PF 16V C0G 01005
Customer Reference
Detailed Description
7 pF ±0.5pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0402C0G1C070D020BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)