B88269X2240C011
DigiKey Part Number
495-B88269X2240C011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B88269X2240C011
Description
HVC200A-24E / 200A 24 V DUAL COI
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 200 A 24VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B88269X2240C011 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Sealed - Hermetically
Manufacturer
TDK
Termination Style
Stud, Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Contact Material
Copper Alloy
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
166.7 mA
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
4W
Contact Rating (Current)
200 A
Coil Resistance
144Ohms
Switching Voltage
1000VDC - Max