B82726E6203B041
DigiKey Part Number
495-6981-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82726E6203B041
Description
CMC 2.7MH 20A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 20A DCR 4.4mOhm (Typ)
EDA/CAD Models
B82726E6203B041 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
4.4mOhm (Typ)
Manufacturer
TDK
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Series
Voltage Rating - AC
600V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Approval Agency
UR
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
2.165" L x 1.339" W (55.00mm x 34.00mm)
Inductance @ Frequency
2.7 mH @ 10 kHz
Height (Max)
2.047" (52.00mm)
Current Rating (Max)
20A