B82559A5612A025
DigiKey Part Number
495-B82559A5612A025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559A5612A025
Description
FIXED IND 6.1UH 1.6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.6mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
B82559A5612A025 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
28A
DC Resistance (DCR)
1.6mOhm
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.996" L x 0.925" W (25.30mm x 23.50mm)
Tolerance
±7%
Height - Seated (Max)
0.470" (11.95mm)