B82559A5602A033
DigiKey Part Number
495-B82559A5602A033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559A5602A033
Description
FIXED IND 6UH 50A 1.2 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 µH Shielded Wirewound Inductor 50 A 1.2mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
B82559A5602A033 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
62A
DC Resistance (DCR)
1.2mOhm
Packaging
Tray
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±12%
Size / Dimension
1.299" L x 1.154" W (33.00mm x 29.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.606" (15.40mm)