B82559A3292A025
DigiKey Part Number
495-B82559A3292A025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559A3292A025
Description
FIXED IND 2.9UH 1 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.9 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
B82559A3292A025 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
33A
DC Resistance (DCR)
1mOhm
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.996" L x 0.925" W (25.30mm x 23.50mm)
Tolerance
±7%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)