B82559A0242A013
DigiKey Part Number
495-1863-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-1863-1-ND - Cut Tape (CT)
495-1863-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82559A0242A013
Description
FIXED IND 2.4UH 16.5A 2.76 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 16.5 A 2.76mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
B82559A0242A013 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
16.5A
DC Resistance (DCR)
2.76mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.512" L x 0.421" W (13.00mm x 10.70mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.234" (5.95mm)