B82472D6682M000
DigiKey Part Number
495-B82472D6682M000TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82472D6682M000CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82472D6682M000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82472D6682M000
Description
FIXED IND 6.8UH 2.75A 75 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 27.2 µH Inductance - Connected in Series 6.8 µH Inductance - Connected in Parallel 37.5mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel Nonstandard
EDA/CAD Models
B82472D6682M000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current Saturation - Series
2.3 A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) - Parallel
37.5mOhm Max
Series
DC Resistance (DCR) - Series
150mOhm Max
AEC-Q200
Number of Coils
2
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance - Connected In Parallel
6.8 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
27.2 µH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating - Series
2.75 A
Height
0.189" (4.80mm)
Current Saturation - Parallel
4.6 A