B78417A2286A003
DigiKey Part Number
495-7237-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7237-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7237-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B78417A2286A003
Description
CURR SENSE XFMR 1:70 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1:70 Current Sense Transformer 50kHz ~ 250kHz 1.9mOhm Primary, 2.9Ohm Secondary 3 mH Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B78417A2286A003 Models
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:70
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR)
1.9mOhm Primary, 2.9Ohm Secondary
Series
Mounting Type
Surface Mount
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.417" L x 0.480" W (10.60mm x 12.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Frequency Range
50kHz ~ 250kHz
Termination Style
Gull Wing
Type
Invasive
Weight
0.006 lb (2.72 g)
Inductance
3 mH