B74111U0055M060 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B74111U0055M060 |
Description | TVS DIODE 5.5VWM 5.1VC 1005 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.1V (Typ) Clamp 7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 1005 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B74111U0055M060 Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7A (8/20µs) |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications DVI, HDMI, USB |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 0.45pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5.5V (Max) | Package / Case 01005 (0402 Metric) |
Voltage - Breakdown (Min) 7V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 5.1V (Typ) |