B72580E0250K062
DigiKey Part Number
495-7487-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7487-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7487-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72580E0250K062
Description
VARISTOR 39V 800A 1812
Detailed Description
39 V 800 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
B72580E0250K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
800 A
Energy
3.7J
Capacitance @ Frequency
2500 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
25 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
31 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
39 V
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Varistor Voltage (Max)
42.9 V