B72530E0350K062
DigiKey Part Number
495-B72530E0350K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72530E0350K062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72530E0350K062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530E0350K062
Description
VARISTOR 56V 250A 1210
Detailed Description
56 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
B72530E0350K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
250 A
Energy
2J
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
35 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
45 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
56 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Max)
61.6 V