B72220S0750K551 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 6 308
Datasheet
120 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
B72220S0750K551
DigiKey Part Number
B72220S0750K551-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S0750K551
Description
VARISTOR 120V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
40J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V